DESET LET LAMBORGHINI SQUADRA CORSE

21. prosinec 2023

Ve srovnání s mnoha dnešními konkurenčními značkami ve třídě GT je motorsportový příběh Lamborghini stále poněkud v plenkách. Historicky se firma Sant'Agata Bolognese zaměřovala více na svůj obchod se silničními vozy než na závodění. Tento přístup se však změnil na konci roku 2000, kdy se býk objevil jako jeden z velkých hráčů.

Od svého vzniku v roce 2013 až po uvedení svého vůbec prvního prototypu sportovního vozu, se kterým bude soutěžit v nejvyšších třídách mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA a šampionátu IMSA WeatherTech SportsCarChampionship, dosáhla Squadra Corse neuvěřitelného množství úspěchů.


POČÁTKY
Klíčem k vytvoření Squadra Corse v roce 2013 byla značkový pohár Lamborghini Super Trofeo. Ten se poprvé objevil na evropské scéně před čtyřmi lety. Zahajovací závod se konal v Adrii, dále expandoval do Asie v roce 2012 a do USA o rok později. Vzhledem k tomu, že Super Trofeo je nesporným pilířem zákaznických závodních aktivit Lamborghini, logickým dalším krokem bylo vyvinout podobný projekt pro závody GT3.

Huracán GT3 byl představen na konci roku 2014 a před tím, než zkraje roku 2015 vyjel na trať, absolvoval shakedown. Je neuvěřitelné, že Huracán GT3 vyhrál svůj úplně první závod, a to jak na domácí půdě v Monze, tak při svém prvním startu ADAC GT Masters.

V té době se Super Trofeo prosadilo také na světové scéně díky populárnímu závodu Lamborghini Grand Finals, který debutoval v roce 2013. Na jednom místě se během jednoho víkendu sešly evropské, asijské a severoamerické šampionáty a soutěžící Super Trofeo se utkali o titul nejlepšího jezdce Lamborghini na světě. Jako hostitelské místo byl vybrán okruh Vallelunga, následovaly Sepang v Malajsii (2014) a Sebring v USA (2015).


PROLOMIT AMERIKU A PRORAZIT V EVROPĚ
V roce 2015 byl americký trh pro Lamborghini nesmírně důležitý - Squadra Corse vstoupilo do soutěže IMSA. Pro ročník 2016 se tým kvalifikoval s jezdcem Grasserem do první řady na startovním roštu, v závodě se ukázal jako silný, jenže se nakonec dostal do problémů. Byl to první vážný útok na americkou scénu a netrvalo dlouho a Squadra Corse si připsala svůj průlomový triumf a první vítězství v závodě 24 hodin.

Stalo se tak v roce 2018, kdy si tým GRT zajistil historické vítězství ve třídě GT Daytona. Výsledek byl přelomovým okamžikem pro značku ze Sant'Agata Bolognese, tehdy teprve v pátém roce její motorsportové existence. O dva měsíce později to bylo ještě lepší, když tým Paul Miller Racing vyhrál závod 12 hodin Sebringu. Být korunován vítězem neoficiálního závodu 36 hodin Floridy byla jedna věc, ale o rok později to Lamborghini dokázalo znovu. Grasser opět v kokpitu, vyhrál zkrácený závod na 24 hodin v Daytoně a v březnu předvedl suverénní výkon v Sebringu.

Paul Miller Racing pak v roce 2020 přidal třetí vítězství v závodě 24 hodin Daytony za stejný počet let, když vedl Lamborghini na prvním a druhém místě v závodě, kterému dominovala značka Sant'Agaty.

V Evropě to přitom pro Lamborghini vypadalo také hezky. GRT předcházelo svému americkému dobrodružství ziskem týmového titulu. Stalo se tak v šampionátu Blancpain GT Series v roce 2017.

EVOLUCE A HISTORICKÁ SEZÓNA
Huracán GT3, který dosáhl konce své čtyřleté homologace, prošel na začátku sezóny 2019 první evolucí. Proto se zrodil model GT3 EVO, který si odbyl vítězný debut v ikonickém závodě 24 hodin Daytony.

Vítězství v závodech pak přicházela v hojném počtu, když si Lamborghini dojelo pro titul v hodnocení týmů a jezdců v International GT Open s týmem Emil Frey Racing. Boj o titul byl silný v italských GT, sérii GT Masters a britských GT. Nicméně největší úspěch přišel v závodní „vlajkové lodi“ Blancpain GT Series – nyní GT World Challenge Europe.

Čínský FFF Racing Team ve své první evropské sezóně vyhrál všechny tři tituly mezi jezdci, když získal tři vítězství (v Misanu, na Nürburgringu a v Barceloně) a dostal se na první místo v celkovém bodovém hodnocení. Klání Sprint Cupu bylo tak vyrovnané, že tato trojice získala titul až po přepočítání po posledním kole na Hungaroringu (bodově bylo nerozhodně).

Mezitím byl v Barceloně překvapivě vyhlášen titul Endurance Cupu, protože vítězství posádky #563 a další výsledky v dalších částech startovního pole se na konci tříhodinového finále sezóny ukázaly jako dostatečné.

ROK 2020 A DÁLE
Navzdory obtížné obhajobě titulu v GTWC si Squadra Corse v roce 2020 zajistila další tři tituly v kategorii GT3. Po letech těsných bojů si Lamborghini konečně zajistilo britský titul v GT díky Sandymu Mitchellovi a Robu Collardovi z týmu Barwell Motorsport, když vítězství v prestižním závodě Silverstone 500 zpečetilo triumf ve velkém stylu. Další titul získal tým VS Racing, který ovládl poslední kolo Sprint Cupu a získal titul na autodromu Vallelunga. Ve Spojených státech došlo k úspěchu v IMSA, když tým Paul MillerRacing získal v kategorii GTD tituly v hodnocení jezdců, týmů a značek.

Úspěch Lamborghini v USA pokračoval i v letech 2021 a 2022, kdy se novým partnerem Squadra Corse stal tým K-PAX Racing. Kalifornský tým suverénně zaútočil na obhajobu titulů a předvedl svou dominanci ziskem ohromujících 18 vítězství z 26 závodů.


ROK VÝROČÍ
V roce 2023 byla uvedena na trh nejnovější evoluce modelu Huracán - EVO2 - a v první polovině roku se psala další historie. Kromě úspěchů na trati, kdy Lamborghini poprvé zvítězilo v DTM, byl úspěch zaznamenán také mimo trať při odhalení modelu SC63 na Festivalu rychlosti v Goodwoodu. V roce 60. výročí Automobili Lamborghini a 10. výročí Lamborghini Squadra Corse byl veřejnosti představen první specializovaný závodní motor a prototyp vyvinutý ve vlastní režii. Zatímco nový vůz, který bude soutěžit v nejvyšších třídách mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA World Endurance Championship a IMSA Weather Tech Sports Car Championship, představuje novou neznámou, Huracán GT3 Evo2 se ukázal být přirozeným nástupcem modelu Evo, když pro model Huracán získal 150. vítězství v GT3, kterého dosáhl Bortolotti z týmu SSR Performance na Nürburgringu.

Konec roku 2023 byl pro Lamborghini Squadra Corse také dalším mezníkem. Ve Vallelunze se konal 10. ročník světového finále Lamborghini, které tradičně uzavíralo sezónu. Tento závod přilákal rekordních 94 vozů napříč regionálními kategoriemi Super Trofeo v Evropě, Severní Americe a Asii. Světové finále bylo také nejekologičtějším ročníkem, který získal certifikaci UNI/ISO 20121:2013 jako udržitelná akce.

news_event_detail_button_all