VÝSLEDKY ZÁVODNÍHO PROTOTYPU SC63 V 12H ZÁVODĚ V SEBRINGU

18. březen 2024

Vůz se startovním číslem 63 poprvé dojel na bodovaném místě v kategorii GTP a vůz se startovním číslem 19 týmu Iron Lynx vybojoval v dramatickém závěru umístění na stupních vítězů v kategorii GTD Pro. 

Závodní prototyp Lamborghini SC63 znovu prokázal svou vynikající spolehlivost, když ve druhém podniku mistrovství IMSA WeatherTech SportsCar Championship dojel do cíle 12h závodu na okruhu Sebring. Bylo to první ostré nasazení sportovního prototypu kategorie LMDh v USA.

Posádka týmu Lamborghini Iron Lynx ve složení Matteo Cairoli, Andrea Caldarelli a Romain Grosjean skončila s vozem se startovním číslem 63 v jednom z nejnáročnějších vytrvalostních závodů v kalendáři pro letošní sezonu na solidním sedmém místě, a potvrdila tak pevné základy pro další zlepšování.

Mezinárodní závodní okruh Sebring v areálu bývalého letiště klade na jezdce i techniku mimořádné nároky. Tým Lamborghini Iron Lynx však musel během 12hodinového závodu řešit jen jeden závažný problém v podobě nedovírajících dveří. V té době chyběly do konce závodu čtyři hodiny a za volantem seděl Grosjean.

V kategorii GTD Pro vybojovala posádka týmu Iron Lynx, tvořenou jezdci Mirko Bortolotti, Franck Perera a Jordan Pepper se startovním číslem 19, nečekané třetí místo, na které se posunula v posledním kole závodu v důsledku penalizace pro závodní vůz Porsche se startovním číslem 77.

Závodní víkend byl pro značku Lamborghini významný i z toho důvodu, že byla pro 12h závod vybrána jako dodavatel oficiálního bezpečnostního vozu. Urus Performante se v závodě objevoval pravidelně, neboť pro celý okruh byly žluté vlajky vyvěšeny ne méně než 12krát.

Další výzvou pro závodní oddělení Lamborghini Squadra Corse bude jeden z nejdůležitějších závodů letošní sezony, protože za měsíc se postaví na start druhého podniku mistrovství ve vytrvalostních závodech FIA WEC (FIA World Endurance Championship) na domácí půdě v Imole, zatímco v létě se prototyp SC63 vrátí do seriálu IMSA na závodním okruhu Watkins Glen.

 

Volný trénink a kvalifikace 
Přestože nebyl fyzicky náročný závodní okruh Sebring International Raceway pro tým Lamborghini Iron Lynx úplně neznámý, byla každá ze tří tréninkových jízd spojena s objevováním dosud nepoznaných aspektů závodního prototypu SC63. První ostré nasazení tohoto vozu na závodním okruhu s nechvalně proslulým hrbolatým povrchem vyneslo na světlo první problémy, které byly záhy napraveny. Závodní vůz se startovním číslem 63 dokončil 18 kol a dosáhl 10. nejrychlejšího času. Na začátku druhého tréninku podnikl tým simulaci kvalifikace, která posunula vůz se startovním číslem 63 krátce na druhé místo průběžného pořadí s nejlepším časem 1 minuta a 49,492 sekundy. Přípravy pak byly dokončeny 90minutovou třetí tréninkovou jízdou za umělého osvětlení. 


Páteční kvalifikace přinesla další výzvu, protože dlouho vyvěšená červená vlajka po nehodě závodního vozu Porsche se startovním číslem 6 v první zatáčce znamenala, že téměř všechny vozy mohly dokončit pouze jedno kolo s letmým startem. V kvalifikaci dostal důvěru Cairoli a jeho maximální nasazení vyneslo vozu se startovním číslem 63 osmé místo na startovním roštu 12hodinového závodu.


Závod
Na start se postavil Cairoli. Přestože se propadl až na chvost startovního pole kategorie GTP, v úvodním kole se vyhnul všem problémům, a dokončil svou první dvojitou jízdu v kokpitu vozu SC63 v závodních podmínkách. Úvodní fáze závodu byla několikrát přerušena vyvěšením žlutých vlajek pro celý okruh, ale silnou stránkou týmu byla i nadále spolehlivost. Cairoli se probojoval až na osmé místo, když ve třetí hodině předával volant Grosjeanovi. Caldarelli se ještě seznamoval s křivkou zahřívání pneumatik, takže v polovině své jízdy stále ztrácel vůči čelu závodu nějaký čas, ale se závodním vozem se startovním číslem 63 se mu pak dařilo zajíždět konkurenceschopné časy na kolo. 

Nedovírající dveře přinutily závodní vůz se startovním číslem 63 neplánovaně zastavit v boxech v době, kdy do konce závodu zbývaly přibližně čtyři hodiny. Tým tak přechodně ztratil jedno kolo, které však zase získal zpět dobře naplánovanou zastávkou v boxech během vyvěšených žlutých vlajek pro celý okruh. Grosjean poté přibližně 10 kol statečně odrážel útoky vedoucího Porsche, a do boxů, kde už byl ke střídání za volantem připraven Caldarelli, tak zajížděl se stejným počtem kol, jaký měla posádka v čele závodu. I v posledních čtyřech hodinách narušovalo rytmus závodu vyvěšování žlutých vlajek pro celý závodní okruh, což sportovnímu prototypu se startovním číslem 63 pomohlo znovu vyrovnat počet ujetých kol s lídrem závodu. Další čistá jízda po posledním střídání jezdců a nezvládnutý smyk vozu Porsche týmu Proton v závěru umožnily vozu se startovním číslem 63 dojet do cíle na vynikajícím sedmém místě, pouhých několik setin sekundy za šestým BMW.

 

Kategorie GTD PRO a GTD

Volný trénink a kvalifikace
Pro kvinteto závodních vozů Lamborghini Huracán GT3 EVO2, nasazených v kategoriích GTD Pro a GTD, začal závodní víkend slibně. Závodní vůz se startovním číslem 78 řízený posádkou Loris Spinelli, Misha Goikhberg a Devlin Defrancesco v barvách týmu Forte Racing skončil v prvních dvou trénincích na čtvrtém, resp. druhém místě. Vozy ostatních týmů vyžadovaly před kvalifikací pozornost kvůli počátečním problémům. Jednalo se o vozy se startovním číslem 83 týmu Iron Dames (převodovka) a 19 týmu Iron Lynx (elektrická soustava).


Defekt pneumatiky závodního vozu se startovním číslem 83 v kvalifikaci odsunul ženskou posádku Sarah Bovyová, Rahel Freyová a Michelle Gattingová na konec startovního roštu, ale vozům se startovními čísly 19 a 63 se podařilo kvalifikovat na pátém místě ve své třídě a po penalizaci svých soupeřů postoupily dokonce na čtvrté místo. Posádka Kyle Marcelli, Graham Doyle a Danny Formal v barvách týmu WTRAndretti startovala s vozem Huracán se startovním číslem 45 z 10. místa na startovním roštu kategorie GTD, zatímco vůz se startovním číslem 60 řízený trojicí Leonardo Pulcini, Claudio Schiavoni a Matteo Cressoni startoval z 12. pozice v kategorii GTD Pro.

Závod
Všech pět vozů Huracán GT3 EVO2 předvedlo dobrý start. Perera se startovním číslem 19 a Spinelli se startovním číslem 78 si udrželi svá čtvrtá místa a Kyle Marcelli se startovním číslem 45 se posunul vzhůru o tři pozice v kategorii GTD. Na nižších pozicích startovního pole získala Bovyová se startovním číslem 83 osm míst, když v důsledku nehody vozů Ferrari a McLaren došlo ke zhuštění startovního pole mezi první a druhou zatáčkou. Startovní číslo 78 pokračovalo po několik hodin v boji o nejvyšší příčky udržováním tempa první pětice a následně se posunulo k hranici stupňů vítězů. Závodní vůz týmu Forte Racing řízený v posledních dvou jízdách Spinellim nakonec skončil pátý. Problém naneštěstí potkal startovní číslo 83, u kterého musel být vyměněn pedál plynu. Vůz musel být nakonec opravován v prostoru za boxy. Tím ztratil 30 kol a po návratu se střídavě nacházel v boxech a na závodním okruhu. Tým se nakonec rozhodl pro stažení vozu ze závodu, aby ho zachoval pro budoucí závody.

Perera v kategorii GTD Pro dokončil jedinou jízdu, v prvním kole zastávek v boxech předal řízení Pepperovi a startovní číslo 19 tvrdě bojovalo s přírodními živly, aby si po šesti hodinách udrželo kontakt s vedoucími posádkami. Střídající se jezdci Pepper a Bortolotti nasadili se startovním číslem 19 rychlé závodní tempo, které je vyneslo na třetí místo v celkovém průběžném pořadí, ale v poslední hodině klesli na šesté místo. V posledním náporu byl však vůz katapultován zpátky na stupně vítězů. Sesterský vůz se startovním číslem 60 se vytrvale a efektivně posouval startovním polem vzhůru a poté, co Schiavoni absolvoval svou minimální dobu za volantem a předal vůz týmovým kolegům Pulcinimu a Cressonimu, byl vůz již v Top 10. Nezvládnutý smyk spolu s penalizací projetím boxové uličky zhatil jejich šance, ale nakonec projeli cílem na šestém místě. 

Citace
Matteo Cairoli: „Takový výsledek jsem opravdu nečekal, ale z našich výkonů v prvním oficiálním závodě s tímto vozem mám velkou radost. Chci poděkovat celému týmu, protože se nezastavili po celý víkend. Dojet do cíle 20 sekund za vítězem, po 12 hodinách závodění a na závodním okruhu, jako je tento, je důležitým výsledkem, ze kterého musíme mít radost. V příštích závodech budeme bezpochyby ještě více konkurenceschopní.“

Andrea Caldarelli: „Byl to celkem zábavný závod, moje první dvojitá jízda, byli jsme velmi rychlí a s tímto vozem jsem se cítil velmi sebejistě. Nakonec jsem věděl, že bych pravděpodobně musel absolvovat trojitou jízdu, tak jsem pro jistotu zachoval klid, protože jsem nevěděl, zda bychom pak dokázali dojet do cíle, ale nakonec se nám podařilo bojovat se dvěma vozy před námi, což bylo trochu nečekané. Naším cílem bylo dokončit závod, boj o umístění cílem opravdu nebyl, takže za náš úspěch vděčíme týmu.“

Romain Grosjean: „Z výsledku mám mimořádnou radost. Víme, že 12 h na Sebringu je jedním z nejnáročnějších závodů kvůli povaze tohoto závodního okruhu. Je to proto opravdu pozitivní zpráva, že se nám podařilo dokončit závod na sedmém místě se stejným počtem ujetých kol jako vítěz. Je toho stále hodně, na čem musíme pracovat, a už se těším, co nám přinese budoucnost.“

Rouven Mohr, technický ředitel společnosti Lamborghini a vedoucí závodního oddělení: „Především bych rád řekl, že jsem nadšený z výsledku startovního čísla 63, které skončilo na sedmém místě, a to se stejným počtem kol jako vítěz závodu, což je neuvěřitelný úspěch. Samozřejmě vždy jsou věci, které šly udělat lépe, a my jsme si vědomi toho, že musíme dohnat náskok čela startovního pole, které je v tomto okamžiku před námi stále ještě docela daleko. O tomto víkendu jsme však vynaložili velké úsilí, a to nám přineslo ještě větší motivaci, abychom znovu bojovali v dalším podniku. Chci poblahopřát také vozu se startovním číslem 19, který se umístil na stupních vítězů v kategorii GTD Pro díky tvrdé práci a přístupu nikdy se nevzdávat.“

news_event_detail_button_all