LAMBORGHINI: VÝVOJ UHLÍKOVÝCH VLÁKEN VE 12 KROCÍCH

9. září 2021

Jednou z klíčových věcí, která z Lamborghini činí absolutního leadera automobilového průmyslu, je progresivní vývoj a uplatňování lehkých materiálů na bázi uhlíkových vláken. Kompozitní materiály jsou silnou stránkou produktů Lamborghini de facto již od roku 1983. 

 

Podívejme se nyní na tento mimořádný příběh ve 12 krocích.

 

1983: Historicky první prototyp podvozku z uhlíkových vláken

Prvním modelem značky Lamborghini používajícím kompozitní materiály byl Countach Evoluzione. Téhož roku vzniklo první firemní oddělení značky se zaměřením na kompozity s využitím poznatků získaných při vývoji prvních komponent z karbonových vláken a Kevlaru pro Boeing 767. 

 

2007: Zahájení spolupráce s University of Washington

Spolupráce s UW znamenala důležitý obrat ve vývoji technologie RTM pro výrobu kompozitů mimo autokláv, která později posloužila jako základ výroby monokoku modelu Aventador.

 

2008: Podpis první dohody o spolupráci s firmou Boeing

Na základě této dohody začalo Lamborghini zkoumat chování kompozitních materiálů při nárazech a implementovat příslušné technologie, procesy a metody simulace a profilování se zvláštním zaměřením na potřeby leteckého a kosmického průmyslu. 

 

2010: Uvedení technologie kovaných uhlíkových kompozitů (Forged Composites®)

Právě tento konkrétní patent stál za nápadem, který vedl ke zrodu supersportu Sesto Elemento. Téhož roku v rámci výrobních prostor Lamborghini vznikl závod určený výhradně k výrobě součástí z kompozitních materiálů, v němž jsou fáze automatizované výroby prokládány fázemi precizního ručního zpracování. 

 

2011: Premiéra nového Lamborghini Aventador LP 700-4

Vůz postavený na jedinečné konstrukci byl prvním modelem značky Lamborghini vyrobeným kompletně z uhlíkových vláken. Pokrokový monokok na bázi technologie „RTM-Lambo“ přinesl podvozek o hmotnosti pouhých 229,5 kg a vydláždil cestu k široké škále dalších experimentů. 

 

2014: Osvědčení TÜV pro opravárenské služby

Opravárenské služby Lamborghini pro vozidla z uhlíkových vláken v návaznosti na audit provedený odborníky TÜV Italia získaly osvědčení zohledňující požadavky na odpovědnost, vysledovatelnost, spolehlivost, podrobnost a přesnost poskytovaných služeb. 

 

2015: Vznik Carbonskin® 

Další exkluzivní patent značky Lamborghini se týká pokrokového materiálu Carbonskin®, který nabízí nejen hmotnostní úsporu, ale i jedinečné estetické kvality, jako např. přirozený vzhled karbonových vláken, trojrozměrný efekt nebo hebkost povrchu na dotek. 

 

2016: Nová laboratoř zabývající se výhradně výzkumem uhlíkových vláken 

V Seattlu vznikla laboratoř ACSL (Advanced Composite Structures Laboratory – laboratoř pro pokročilé kompozitní konstrukce), provozovaná jako externí jednotka mimo centrálu Lamborghini a odpovídající za výzkum nových možností uplatnění uhlíkových vláken. 

 

2017: Spuštěn výzkumný projekt ve spolupráci s Houston Methodist Research Institute

V rámci tohoto projektu dalo Lamborghini své odborné znalosti do služeb medicíny a zaměřilo se na studium biokompatibility kompozitních materiálů používaných v protetických implantátech a subkutánních (podkožních) zařízeních s cílem odhalit nové lehčí materiály s delší životností, lépe tolerované tělem člověka. 

 

2019: První testy ve vesmíru

Lamborghini se stalo celosvětově první automobilkou, která zahájila výzkum materiálů z uhlíkových vláken na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kde studovala reakce pěti různých kompozitních materiálů na extrémní zátěž v kosmickém prostředí. 

 

2021: Premiéra Lamborghini Essenza SCV12

Essenza SCV12 se stala první vozem na trhu s bezpečnostní klecí z uhlíkových vláken schválenou dle bezpečnostních standardů FIA pro kategorii hypervozů. Tento mimořádný úspěch je výsledkem třiceti let zkušeností Lamborghini na poli výzkumu a uplatňování kompozitních materiálů v automobilovém průmyslu. 

 

Současnost: Trvalá udržitelnost a recyklace odpadu

Lamborghini tradičně věnuje vysokou pozornost ekologické udržitelnosti vlastních výrobních procesů. Při využívání konkrétních výrobních technologií je nyní automobilka schopna snižovat spotřebu energie i množství odpadu vznikajícího při výrobě kompozitních materiálů – ten nachází další uplatnění ve vozech Lamborghini s perspektivou zajistit skutečnou udržitelnost díky opakované využitelnosti uhlíkových vláken. 

news_event_detail_button_all