ŠEDESÁT LET UNIKÁTNÍCH LAMBORGHINI

8. srpen 2023

Od 1963 350 GTV po jednorázové modely Invencible a Auténtica, 60 let designových prototypů, koncepčních vozů, jednorázových a exkluzivních limitovaných sérií

Exkluzivita byla vždy jednou ze základních hodnot Automobili Lamborghini. Za posledních 60 let se výrobce automobilů stal konkrétní realitou ve výrobě jednorázových modelů, které pokaždé předjímají technický a stylový směr, kterým se společnost měla v budoucnu ubírat. Jsou to vlastně prototypy stylu, technologie nebo testování nových konceptů.

Automobilová společnost se sídlem v Sant’Agata Bolognese již za pár dní představí svůj další prototyp – nový koncept svého prvního 100% elektromobilu – na Monterey Car Week.

Když se ohlédneme do nepříliš vzdálené minulosti, v 60. letech minulého století, byly tyto jednorázovky velmi často předváděcími vozy směřujícími na autosalony. Vezměme si například 350 GTV z roku 1963, který dal vzniknout 350 GT, jeho prvnímu sériovému vozu. O několik let později, v roce 1967, byl představen čtyřmístný „skleněný“ Marzal a stal se jedním z nejslavnějších showcarů na světě. Miura Roadster debutoval v roce 1968 na stánku Bertoneho na bruselském autosalonu. Poté v roce 1970 následovala Miura Jota, ze které se zrodily čtyři jednotky Miura s názvem SV-J.

Tyto jednorázové vozy jsou skvělým způsobem, jak změřit reakce veřejnosti, ocenit její nadšení nebo uchopit její zvědavost. To byl například případ LP 500 Countach, extrémního futuristického vozu, který byl v roce 1971 představen na ženevském autosalonu jako nápaditý vůz. Jeho úspěch byl tak okamžitý, že Countach LP 400, s minimálními změnami zavedenými do výše uvedeného konceptu, se dostal do standardní výroby se zachováním nůžkových dveří, od té doby charakteristickým znakem všech 12válcových vozů Lamborghini s motorem umístěným vzadu, počínaje od 1973.

Co se týče showcarů určených pro trať, můžeme připomenout například Urraco Rally 1973 a Jarama Rally 1973, velmi často nazývanou také Jarama Bob.

Testování materiálů, technologií a výkonu: to jsou jen některé z cílů doprovázejících tato exkluzivní vozidla. Například koncept „Roadster“ u Lamborghini vzešel právě z předváděcího vozu Anthon z roku 1980.

Právě v těchto letech se chopil podnět k vytvoření terénních vozů se sportovními výkony. Pro splnění této potřeby byl vyroben LMA z roku 1982, prototyp toho, z čeho se měl stát LM 002, který byl uveden do výroby v roce 1986. Z tohoto vozidla bezpochyby vznikl Urus, který byl představen počínaje prototypem – SuperSUV – na autosalonu v Pekingu v roce 2012.

V rámci testování nových materiálů začalo Lamborghini v roce 1985 zpracovávat textilní vlákno vyrobené z velmi tuhých, velmi pevných a velmi lehkých uhlíkových vláken. Jeho první aplikace byla na Countach Evoluzione. S tímto vozem se zrodilo nerozbitné pouto a technologické schopnosti Lamborghini s uhlíkovými vlákny. Tento materiál se používá a zdokonaluje dodnes.

Když už jsme u těch jednorázovek, musíme zmínit Diablo. I dnes, o 30 let později, se těší stejné vášni a pozornosti sběratelů, které obklopují Countach.

V poslední době mluvíme o jednorázovkách či nedostatcích, kategorii vozů vytvořených právě Lamborghini k označení limitované edice vozů, které předjímají nebo vyzdvihují nejpokročilejší technická řešení.

Tyto jednorázové akce často označují nebo oslavují dosažení důležitých cílů v historii společnosti. Například Veneno oslavilo 50. výročí Lamborghini v roce 2013. Centenario se místo toho, jak už z jeho názvu dalo tušit, představilo u příležitosti 100. výročí narození Ferruccia Lamborghiniho v roce 2016.

Sián 2019 je prvním hybridním Lamborghini dostupným zákazníkům. Tento vůz razí cestu k elektrifikaci, která je stále konkrétnější a hmatatelnější, a to ještě více v těchto dnech těsně před Monterey Car Week. Třiašedesát jich bylo vyrobeno ve verzi Coupé a 19 ve verzi Roadster. Celkový výkon 819 CV udělal ze Siánu nejvýkonnější sériový vůz Lamborghini, jaký byl do té doby vyroben.

Nejnovějšími jednorázovými novinkami vyrobenými v roce 2023 na oslavu motoru V12 jsou kupé Invencible a roadster Auténtica, konečné vyjádření supersportovního vozu v nejčistším stylu.

Po tomto neuvěřitelném exkurzu očekávání na první prototyp „čtvrté řady“ ještě více roste. Toto plně elektrické Lamborghini – podle pokynů zmapovaných v programu „Direzione Cor Tauri“ pro rok 2021 – se má začít vyrábět do konce desetiletí.

Zůstaňte naladěni.

Držitelé autorských práv k tomuto majetku mohou kontaktovat Automobili Lamborghini S.P.A. ohledně jakýchkoli opomenutí.

news_event_detail_button_all