LAMBORGHINI URUS SE: PRVNÍ PLUG-IN HYBRIDNÍ SUPER SUV

24. duben 2024

Nový design, výkon 800 KONÍ, dojezd přes 60 km v elektrickém režimu, nejlepší výkon ve své třídě a nejvyšší rychlost ve své kategorii


Automobilka Lamborghini otevírá novou kapitolu své historie s modelem Urus SE. Jde o první hybridní plug-in verzi Lamborghini Urus, představenou na Volkswagen Group Media Night před veřejnou premiérou na autosalonu v Pekingu 2024 dne 25. dubna v 11:00 místního času. Verze PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) s novým designem, optimalizovanou aerodynamikou, bezprecedentní palubní technologií a hybridním pohonem o výkonu 800 koní posouvá Urus SE z hlediska komfortu, výkonu, účinnosti, emisí a radosti z jízdy na další úroveň. Díky jeho „dvou-srdci“, spalovacímu a elektrickému, jsou hodnoty točivého momentu a výkonu vůbec nejvyšší, což dává SE jedinečné místo ve své kategorii a může se pochlubit 80% snížením emisí.

 

„S modelem Urus jsme změnili paradigmata světa SUV a nastartovali nový segment,“ řekl Stephan Winkelmann, předseda představenstva a generální ředitel Lamborghini. „Během několika let se Urus stal bestsellerem naší značky a umožnil Lamborghini přilákat nové zákazníky a posílit svou pozici na nejdůležitějších trzích. S modelem Urus SE jsme udělali další krok k budoucnosti v souladu s naší strategií Direzione Cor Tauri, postoupili jsme vpřed s elektrifikací řady a cestou k dekarbonizaci, která začala představením supersportovního vozu Revuelto v březnu 2023.“

 

Nesrovnatelný jízdní zážitek
Urus SE nabízí jedinečný zážitek z jízdy také díky plug-in hybridnímu systému, který pomáhá zlepšit výkon a dynamiku vozidla na jakémkoli povrchu a za jakýchkoliv podmínek: o více točivého momentu a výkonu při jakýchkoli otáčkách se starají inovativní technická řešení, jako je například zavedení elektrického systému vektorování točivého momentu mezi obě nápravy a elektronický zadní diferenciál.

 

„Základní poslání projektu bylo jasné: nabídnout špičkový výkon v kombinaci s nekompromisním charakterem typickým pro DNA Lamborghini,“ uvedl technický ředitel Rouven Mohr. „Urus SE je na špici své třídy, pokud jde o radost z jízdy a jízdní dynamiku. Je to vozidlo, které harmonicky kombinuje různé kvality: absolutní pohodlí a zároveň výkon a zábavu z jízdy, což zajišťuje zážitek jako žádný jiný.“


Motor 4.0 V8 se dvěma turbodmychadly byl přepracován tak, aby fungoval v optimální synergii s elektrickým pohonem. Vyvine výkon 620 koní (456 kW) a točivý moment 800 Nm. Spalovací jednotka je kombinována s elektrickým pohonným ústrojím o výkonu 192 koní (141 kW) a točivém momentu 483 Nm. Při poskytování maximálního výkonu byl hlavní důraz kladen na strategii kalibrace mezi ICE a e-motorem, která dosáhla celkového systémového výkonu 800 koní, aby byla zajištěna optimální výkonová křivka v každém jízdním režimu a na každém povrchu. Lithium-iontová baterie o kapacitě 25,9 kWh je umístěna pod podlahou zavazadlového prostoru a nad elektronicky řízeným zadním diferenciálem.

 

Synchronní elektromotor s permanentními magnety umístěný uvnitř 8stupňové automatické převodovky může fungovat jako podpora pro spalovací motor V8, ale také jako samostatný trakční prvek. Díky tomu je Urus SE 100% elektrickým vozidlem s pohonem všech kol, které dokáže ujet více než 60 km v EV režimu. V modelu Urus SE debutuje nový centrálně umístěný elektronický systém vektorování točivého momentu s elektrohydraulickou lamelovou spojkou, která rozděluje hnací moment variabilně a plynule mezi přední a zadní nápravu. Rozdělovací převodovka funguje v součinnosti s novým elektronickým samosvorným diferenciálem instalovaným na zadní nápravě, díky čemuž vozidlo umí být přetáčivé „na vyžádání“ a vyvolává pocit čistokrevného supersportovního vozu. Oba systémy jsou navrženy a kalibrovány tak, aby co nejlépe vyhovovaly jakémukoli typu přilnavosti a stylu jízdy a poskytovaly maximální trakci a agilitu - ať už jedete na závodní dráze nebo v pouštních dunách, na ledu nebo na šotolině.

 

Urus SE, jedinečný ve své kategorii, nabízí větší točivý moment a výkon při jakýchkoli otáčkách nebo jízdních podmínkách. Systém vyvine celkový výkon 800 koní (588 kW) při 6000 ot/min a celkový točivý moment 950 Nm, který je k dispozici již při 1750 ot/min (a až do 5750 ot/min), zajišťuje nejlepší výkon ve své třídě. Je to také díky vylepšené výkonové hmotnosti: 3,13 kg/k (ve srovnání s 3,3 kg/k u Urusu S). Urus SE zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhé 3,4 sekundy (Urus S: 3,5 s) a z 0 na 200 km/h za pouhých 11,4 sekund (Urus S: 12,5 s) a dosahuje maximální rychlosti 312 km/h (Urus S: 305 km/h). Tato čísla dělají z SE nejvýkonnější Urus všech dob a nejrychlejší sériový vůz v segmentu, což nastavuje nové měřítko v kategorii Super SUV.

Design a aerodynamika
Urus SE nově definuje stylistické rysy modelu, který posunul paradigmata designu SUV, a zároveň byly jeho linie aktualizovány s výslovným cílem optimalizace aerodynamiky.

 

Design zdůrazňuje dynamiku, sportovnost a svalnatost vozu. Přední část se vyznačuje novou kapotou s „plovoucím designem“, kde absence spár dává pocit kontinuity a umocňuje atletický styl Urusu SE, připomínající určité nové stylingové koncepty představené Revueltem. Mezi další nové prvky patří sdružené světlomety s technologií matrix LED, které představují zcela nový světelný podpis inspirovaný ocasem býka značky Lamborghini, spolu s přepracovaným nárazníkem a předním „grilem“.


„Design a proporce Urusu zůstávají nesrovnatelné a naprosto rozpoznatelné jako Lamborghini,“ uvedl ředitel designu Lamborghini Mitja Borkert. „Zároveň Urus SE přináší vysoce sofistikovanou evoluci, která je v souladu s naší novou ikonickou a zásadní filozofií designu, a co je důležité, přináší zvýšený pocit luxusu spolu s větším potenciálem Ad Personam. Vzali jsme inspiraci z Revuelta s ‚plovoucí‘ kapotou motoru, čímž jsme dosáhli velmi čistého a svalnatého designu přední části. Nejmodernější systém předních světel integruje nový, výrazný podpis denního svícení. Zadní část zdůrazňuje širší postoj se zaměřením na nový difuzor a nízko umístěnou poznávací značku, zatímco zadní ‚síťka‘ se inspiruje supersportovními vozy Lamborghini, jako je Gallardo. Design interiéru se řídí naší filozofií ‚cítit se jako pilot‘ a zlepšuje interakci mezi řidičem a digitálním systémem.“


Vzadu bylo zcela přepracováno víko zavazadlového prostoru, které představuje kontinuitu inspirovanou Gallardem - harmonizuje linie zadních světel s motivy „Y“ a novým zadním difuzorem, který vozidlu dodává ještě sportovnější proporce. Spolu s novým spoilerem zvyšuje difuzor zadní přítlak o 35 % při vysokých rychlostech (ve srovnání s Urus S), což dále zvyšuje stabilitu vozidla.

 

Aerodynamiku zlepšují také nové větrací otvory pod karoserií a přepracované vzduchové kanály, které směřují více vzduchu k chlazení mechanických součástí a součástí motoru: 15% nárůst oproti původnímu Urusu. Nový design přední části v kombinaci s optimalizací aerodynamické spodní části také zlepšil proudění vzduchu k brzdám, přičemž chlazení vzduchem se zlepšilo o 30 % oproti předchozímu systému.

Personifikace
Urus SE nabízí řadu možností přizpůsobení, které ve své kategorii nemají konkurenci. Kola z lehké slitiny přiváží novinku zavedením 23” ráfků Galanthus, standardně obutých do nových pneumatik Pirelli P Zero. K dispozici jsou tři modely P Zero, od 21" do 23", které splňují různé požadavky zákazníků na pohodlí a sportovnost. Pro zimu jsou k dispozici pneumatiky Scorpion Winter 2. Všechny tyto produkty jsou vybaveny technologií Pirelli Elect, vyvinutou s cílem zlepšit vlastnosti prvního elektrifikovaného Urusu.

 

Barevná řada byla také rozšířena a nyní je k dispozici více než 100 možností laku karoserie, včetně dvou nových barev nabízených při uvedení na trh: Arancio Egon (oranžová) v kombinaci s interiérem v barvě Arancio Apodis (oranžová) a Bianco Sapphirus (bílá) s interiér v Terra Kedros (terakota). Možnosti interiéru zahrnují řadu 47 barevných kombinací a čtyři typy nití (prošívání Q-citura), s dalším potenciálem nabízeným prostřednictvím programu Ad Personam, který majitelům umožňuje vytvořit ze svého Urus SE opravdový originál svého druhu.

Interiér
Kabina byla zmodernizována, aby zdůraznila charakteristické designové DNA Lamborghini v duchu filozofie „pocit pilota“. Obsahuje nová řešení v celé přední části palubní desky a zdůrazňuje pocit lehkosti, který již byl zaveden u Revuelta.


Větší displej – nyní s úhlopříčkou 12,3 palce – umístěný v centru palubní desky, obsahuje novou verzi rozhraní HMI (Human Machine Interface), jejíž použití je ještě intuitivnější s aktualizovanou grafikou, konzistentní s modelem Revuelto. Designéři Lamborghini Centro Stile také zaměřili své designové umění na větrací otvory: aplikovali ozdobné prvky z eloxovaného hliníku s nezaměnitelným tvarem Y a nové potahy panelů, sedadel a palubní desky. Mechanický tlačítkový panel poskytuje hmatatelnější pocit než čistě dotykový.


Řidič může využívat 12,3palcový digitální přístrojový štít a zmíněný 12,3palcový dotykový displej integrovaný do středu palubní desky a srdce informačního a zábavního systému Lamborghini (LIS). Zahrnuje také speciální telemetrický systém pro SE a nové displeje související s asistenčním systémem řízení, které umožňují lepší vnímání okolního prostředí.

Čtyři různé osobnosti
Ve středu konzoly je umístěna jednotka voliče „tamburo“, která se používá k výběru různých jízdních režimů. Díky zavedení hybridního pohonného ústrojí je šest jízdních režimů Urusu kombinováno se čtyřmi novými strategiemi elektrického výkonu (EPS) - celkem tedy existuje jedenáct možností. Režimy Strada, Sport a Corsa (pro použití na silnici a okruhu) a režimy Neve, Sabbia a Terra (pro povrchy s menším gripem než asfalt) jsou nyní doplněny o možnosti EV Drive, Hybrid, Performance a Recharge.


Stefano Cossalter, ředitel produktové řady pro Lanzador a Urus, vysvětluje: „Urus SE je zásadním evolučním krokem, a to nejen z hlediska udržitelnosti díky radikálnímu snížení emisí CO2, ale také z hlediska výkonu a sportovnosti díky přijetí špičkových technických řešení počínaje hybridním pohonem. Urus SE je naše super SUV se dvěma srdci: jedním spalovacím spojeným s našimi kořeny, druhým elektrickým a futuristickým. Dohromady nabízejí novou interpretaci nezaměnitelné osobnosti Lamborghini, ale posouvají se na novou úroveň.“


EV Drive umožňuje řidiči zažít a využít elektrický potenciál na maximum. Pohon speciálně vyvinutý a kalibrovaný pro jízdu ve městě poskytuje čistě elektrický dojezd přes 60 km a dosahuje maximální rychlosti přes 130 km/h. Poté se připojuje V8 (a také při potřebě větší dynamiky).


Hybrid, který lze zvolit při jízdě v režimu Strada, poskytuje maximální efektivitu a komfort spolu s optimální rovnováhou mezi spalovacím motorem a elektromotorem, a je proto nejuniverzálnější variantou pro každodenní ježdění. Recharge, které lze zvolit v režimech Strada, Sport, Corsa a Neve, dobije až 80 % baterie při zachování optimálního výkonu. Možnost Performance je zážitkem pro ty, kteří chtějí ocenit plný potenciál Urus SE nejen v režimech Strada, Sport a Corsa, ale také v Sabbii a Terra, čímž podtrhují dynamické kvality Super SUV i mimo asfalt.


V závislosti na zvoleném jízdním režimu se vzduchové pružiny vozidla přizpůsobí světlé výšce se zdvihem od 15 mm u Corsy až po 75 mm při aktivaci systému „lift“. Parametry upravující řízení, ovladatelnost a zvuk twin-turbo V8 jsou také variabilní, což se odráží v „osobnosti“ Urusu SE.


Zvláštní pozornost byla věnována kalibraci systému vzduchového odpružení pro zvýraznění každého jízdního režimu. Pro Stradu vývojové práce zlepšily již tak vysokou úroveň komfortu Urusu S. Režim Sport vnáší do řízení ještě více zábavy a zlepšuje charakteristiku nové převodovky, aby usnadnil rozjezd a také driftování. V Corse, režimu navrženém explicitně pro jízdu na trati, vyjadřuje Urus SE svůj plný dynamický potenciál. Je to částečně díky ECU/elektronice odpružení, která řídí pohyby podvozku (naklánění, stáčení), aby bylo vozidlo extrémně stabilní a citlivé mezi obrubníky závodního okruhu, stejně jako na obtížných površích s horší přilnavostí – starají se o to aktivní stabilizátory řízené 48V elektronickým systémem. Režimy Neve, Sabbia a Terra byly všechny optimalizovány tak, aby maximalizovaly zdvih kol a konzistenci pozemních sil pro nejlepší trakci na jakémkoli povrchu.

Objevte Urus SE:

news_event_detail_button_all