LAMBORGHINI REVUELTO – ÚSPĚCH SPUŠTĚNÍ ZAKRYTUJE OBJEDNÁVKY ZA DVA LET

26. červenec 2023

Jen pár měsíců po oficiálním uvedení Revuelta, prvního plug-in hybridního superauta HPEV (High Performance Electrified Vehicle) z domu Sant’Agata V12, již bylo dosaženo významných milníků. Objednávky zatím pokrývají více než dva roky výroby.

Revuelto není inovací pouze z hlediska výkonu, technických vlastností a firemních strategií, přineslo také skutečnou revoluci z hlediska výrobních procesů: Manifattura Lamborghini Next Level dokonale vyjadřuje veliký posun.

Ranieri Niccoli, ředitel výroby společnosti Automobili Lamborghini, uvedl: „Chceme-li vyrobit Revuelto, pochopili jsme, že musíme jít nad rámec. Je to vysoce přizpůsobitelné hybridní auto, přesto je vyrobeno pomocí tradičních ručních dovedností. Při jeho výrobě jsme zvýšili laťku a vytvořili to, čemu říkáme Manifattura Lamborghini Next Level: výrobní systém, jehož jádrem jsou vždy lidé, ale který jsme přizpůsobili tak, aby dodával mnohem komplexnější produkt a integroval procesy, které jsme dosud nepoužívali. Se zavedením Revuelta jsme rozšířili plochu, kterou zabírají zařízení společnosti, o 172 000 metrů čtverečních a investovali 150 milionů EUR do místní oblasti zde v Sant’Agata Bolognese.“

Výrobní systém definovaný jako „Manifattura 4.0“ označuje extrémně vysokou úroveň inovace. To znamená, že v každém procesu, od výroby monokoku až po dokončovací fáze, se každá jednotlivá stanice řady Revuelto vyznačuje svým high-tech dopadem, který jako vždy u Lamborghini podporuje – a nikdy nenahrazuje – nepostradatelnou práci. Pro Revuelto tato syntéza manuální zručnosti a inovace představuje ideální ztělesnění výrobního procesu. Tento přístup vede k výraznému snížení možnosti chyb spolu s vyšší rychlostí výroby, což vše prospívá kvalitě vyráběných vozů.

Systém, který řídí mechanické a technologické aspekty, se nazývá MES (Manufacturing Executive System) a vyznačuje se inovativním přístupem k výrobnímu procesu. V tomto systému je operátor podporován v každém kroku strojem, ale může s ním také kdykoli interagovat a změnit určité akce nebo zastavit jeho provoz a zasáhnout ručně. Na různých pracovních stanicích mají operátoři k dispozici osobní náramek, který mohou používat pro přístup do systému a pro práci prostřednictvím dotykových monitorů nebo tabletů. Systém MES harmonicky řídí některé z nejpokročilejších a futuristických technologických nástrojů, zejména „coboty“: kolaborativní roboty používané na všech linkách (motory, montáž a čalounění), které vyžadují opakující se činnosti, jako je například montáž čelního skla. Kromě spolupráce s lidmi v pravém slova smyslu je zvláštností cobotů to, že umožňují výrazně eliminovat podíl nepřesností nebo chyb v prováděných činnostech.

Další novinkou je přítomnost Automated Guided Vehicles (AGV), manipulačních zařízení, která na některých stanicích přepravují v režimu spolupráce určité materiály použité k sestavení vozu.

Skutečným hrdinou Revuelta jsou uhlíková vlákna, vyráběná ručně i automatizovaně v továrně Lamborghini CFK v Sant’Agata Bolognese. Jedná se o hlavní konstrukční prvek nového vozu, z něhož je vyroben nejen podvozek s jedním trupem, ale také významná část prvků karoserie. Rozsáhlé použití uhlíkových vláken a dalších ultralehkých materiálů v kombinaci s vynikajícími výkonovými hodnotami hnacího ústrojí vedlo k nejlepšímu poměru výkonu a hmotnosti v historii Lamborghini: 1,75 kg/CV. Jednou z hlavních inovací tohoto vozu je, že vana je vyrobena z jednoho kusu prostřednictvím úplné industrializace procesu zvaného Lamborghini Forged Technology. Pro Revuelto je hodnota zpracování uhlíkových vláken tak vysoká, že přiměla Lamborghini k rozšíření a modernizaci závodu CFK, který nyní pokrývá 16 200 metrů čtverečních. I v tomto závodě mají operátoři přednost před všemi procesy, i když je stále částečně ovládají stroje. V současné době mezi CFK a montáží se Revueltu věnuje asi 500 operátorů výroby.

Toto je proces, kterým se vyrábí Revuelto, vůz, který definuje nový koncept z hlediska výkonu, sportovnosti a radosti z jízdy prostřednictvím zcela nové architektury, inovativního designu, aerodynamiky na vrcholu účinnosti, nového konceptu uhlíkových vláken. podvozek a hnací ústrojí 1015 CV.

Revuelto, nyní v plné výrobě, již zaznamenává svůj úspěch: automobil, který promění nejen Automobili Lamborghini, ale celý trh supersportovních vozů. Revuelto znamená vstup Lamborghini do druhé fáze ambiciózního projektu Direzione Cor Tauri, který zahrnuje celkovou investici 1,9 miliardy eur – největší v historii společnosti. Vede k hybridizaci celé modelové řady do roku 2024 a v roce 2028 k debutu prvního plně elektrického modelu, již identifikoval House of Sant’Agata Bolognese jako 2+2 grand tourer.

news_event_detail_button_all