LAMBORGHINI MIURA: HISTORIE PRVNÍHO STANDARDNĚ VYRÁBĚNÉHO SUPERAUTA

1. červen 2022

Rok 1966 byl klíčový pro Lamborghini, které namontovalo motor V12 na motor P400 Miura, čímž se stalo nejrychlejším standardně výráběným vozem na světě. V roce 2022, téměř o 60 let později, uzavřelo Lamborghini poslední čistě spalovací motor V12 instalovaný na Aventador Ultimae legendární éru před vstupem do hybridizační fáze s příchodem prvního standardního produkčního hybridního modelu.

 

Záměrem Ferruccia Lamborghini bylo ve skutečnosti vytvořit auto ještě více šokující než model 350 GT a s nezaměnitelnou karoserií od Carrozzerie Bertone. Díky schopnostem mladých inženýrů Giampaola Dallary a Paola Stanzanie legendární Miura ožil a proslavil se právě díky čtyřlitrovému motoru V12, schopnému dodávat maximální výkon mezi různými verzemi „P400 – P400S – P400SV“ o výkonu 350, 370 e 385 hp.

 

Od doby, kdy byl poprvé představen, se Miura stal nejžádanějším vozem filmových režisérů. Až 43 filmů bylo s Miurou natočeno a často hrálo hlavní roli, včetně slavné „The Italian Job“ z roku 1969, kde P400 Miura, řízený Rossano Brazzi k písni Matta Monro „On Days Like These“, zabíral celou startovní sekvenci na dobré 3 minuty.

 

 

V dějinách bylo mnoho osobností, které měly Miuru: od Malého Tonyho přes Roda Stewarta – kteří vlastnili více než jednu z nich – až po Eddieho Van Halena a Jaye Kaye z Jamiroquai. Nelze nezmínit také herce Petera Sellerse, modelku Twiggy, zpěváky Johnnyho Hallydaye (který se dostal do titulků novin za to, že svým P400 vyvrátil strom) a Eltona Johna, operní pěvkyni Grace Bumbryovou, jazzového hudebníka Milese Davise, řidiče Jeana-Pierra Beltoise a nakonec i Shaha z Persie, majitele řady Miuras, včetně jednoho z pouhých 4 SVJ vyrobených.

 

 

news_event_detail_button_all