LAMBORGHINI HURACÁN STJ: „POSLEDNÍ PŘEDSTAVENÍ“

10. duben 2024

Společnost Automobili Lamborghini oslavuje svůj ikonický supersportovní vůz poháněný motorem V10 limitovanou edicí deseti vozů vybavených exkluzivním paketem, který posouvá sportovní výkony na ještě vyšší úroveň. 

Automobili Lamborghini představuje Huracán STJ, limitovanou edici deseti vozů a poslední oslavu supersportovního vozu vybaveného motorem V10, který je technickou ikonou výrobce automobilů z italské obce Sant’Agata Bolognese. 

Atmosféricky plněný motor V10 je symbolem historie společnosti Automobili Lamborghini, který přispěl k úspěchu modelové řady Huracán poprvé představené v roce 2014. Huracán bude na konci roku nahrazen zcela novým supersportovním vozem vybaveným novým hybridním pohonem.

STJ vychází svým designem z modelu Huracán STO a reprezentuje vrchol sportovních výkonů dosažených v historii modelové řady Huracán díky exkluzivnímu paketu, který posouvá závodního ducha modelu Huracán STO na ještě vyšší úroveň. STJ znamená Super Trofeo Jota: Super Trofeo odkazuje na seriál pohárových závodů pro vozy Lamborghini založený v roce 2009, zatímco Jota se vztahuje k dodatku J pravidel FIA, který stanovuje specifikace závodního vozu, ale také k dlouhé tradici modelů Lamborghini vyvíjených pro závodní okruhy počínaje modelem Miura SVJ a pokračuje modelem Aventador SVJ.

Huracán STJ vyniká svým speciálním aerodynamickým paketem vyvinutým techniky závodního oddělení Lamborghini Squadra Corse, kteří využili know-how získané během deseti let závodění na vrcholu kategorie Gran Turismo. Sofistikovaná aerodynamika verze STO byla vylepšena ikonickým systémem „cofango“ tvořeným dvěma zcela novými dodatečnými aerodynamickými prvky z uhlíkového kompozitu a zvětšením sklonu přítlačné plochy zadního spoileru o 3° v porovnání se sériově vyráběným modelem, což zvětšilo aerodynamický přítlak o 10 % při zachování dokonale vyváženého nastavení vozu.

Stejně jako STO poskytuje Huracán STJ nejvyšší výkon 640 k při 8000 min-1 a maximální točivý moment 565 N.m (při 6500 min-1). Hnací síla je přenášena na zadní kola prostřednictvím 7stupňové dvouspojkové převodovky (LDF – Lamborghini Doppia Frizione). 

Mechanická adheze byla výrazně zvýšena sadou čtyř nastavitelných tlumičů odvozených z motoristického sportu, která nahrazuje standardní aktivní komponenty. Tlumiče jsou nastavitelné ve čtyřech parametrech. Řidič si tak může optimalizovat fáze roztahování i stlačování tlumiče při vysokých i nízkých frekvencích, a má tak naprostou svobodu při výběru nastavení na základě vlastností závodního okruhu. Speciální charakteristika tlumičů umožňuje použití vinutých pružin s menší tuhostí při zachování optimální dynamické ovladatelnosti vozu a vyšší preciznosti řízení. Pro maximální jízdní dynamiku byly vyvinuty speciální pneumatiky Bridgestone Potenza Race vyrobené ze specifické směsi s vysokou přilnavostí a namontované na 20“ ráfky kol připevněných k vozu centrální maticí. 
Uvedené technické prvky umožnily zlepšit čas na kolo na zkušební dráze pro testování ovladatelnosti v technickém centru Nardò o více než sekundu v porovnání s modelem Huracán STO.

Sportovní charakter a exkluzivitu tohoto vozu odráží také jeho estetické pojetí, které designérské centrum Lamborghini Centro Stile připravilo ve dvou různých konfiguracích a variantách barevného designu. První z nich kombinuje karoserii v šedém odstínu Grigio Telesto se střechou v černém odstínu Nero Noctis a detaily v odstínech červená Rosso Mars a bílá Bianco Isi, zatímco interiér je charakterizován sedadly čalouněnými Alcantarou v černém odstínu Nero Cosmus s koženými detaily a prošíváním v kontrastním červeném odstínu Rosso Alala. Druhá kombinace má karoserii v modrém odstínu Blu Eliadi s černou barvou střechy Nero Noctis a detaily v odstínech červená Rosso Mars a bílá Bianco Isi. Obě verze mají také speciální štítek z uhlíkového kompozitu s pořadovým číslem v rámci limitované edice, např. „1 of 10“. Zákazníci si navíc mohou na přání objednat štítek na straně spolujezdce individualizovaný podle jejich požadavků.

 

news_event_detail_button_all