HISTORIE AUTOMOBILI LAMBORGHINI NA LEDU V SV. MOŘICI

26. únor 2024

Společnost Automobili Lamborghini se již druhým rokem po sobě zúčastnila mezinárodní soutěže elegance I.C.E. (International Concours of Elegance), pořádané na zamrzlém jezeře Svatý Mořic ve dnech 23. až 24. února. Továrna ze Sant'Agata Bolognese byla zastoupena subjektem Lamborghini Polo Storico, referenčním bodem pro všechny mezinárodní nadšence a sběratele Lamborghini, z nichž mnozí byli na akci vítáni. Během akce společnost Automobili Lamborghini představila dva vozy ze svých muzejních sbírek: model Jarama GTS z roku 1973, připravený na víkend na sněhu s nosičem lyží, lyžemi a sáňkami, a 1968 400 GT 2+2 - oba důležité vozy v historii společnosti. Ačkoli se jedná o dvě různé historické dekády, 60. léta reprezentují zaoblené tvary a 70. léta zase charakteristický hranatý design, obě Lamborghini 2+2 představená ve Svatém Mořici jsou vybavena stejnou pohonnou jednotkou: je jí legendární Lamborghini 4litrový V12 s dvojicí vačkových hřídelů.

 

„I.C.E.“, což je zkratka pro International Concours of Elegance (nyní se koná již třetí ročník), se od samého počátku etablovala jako jedna z nejzajímavějších událostí ve světě klasických automobilů. Kromě samotné soutěže, kde více než 50 přihlášených vozů posuzují nejen odborníci v oboru, ale také umělci a architekti, je hlavním lákadlem akce etapa, na které se koná: zamrzlé jezero Svatý Mořic zasazené do údolí Engadinu.

 

Alessandro Farmeschi, globální ředitel poprodejních služeb společnosti Automobili Lamborghini, poznamenal: „Účast společnosti Polo Storico na přehlídce I.C.E. byla příležitostí setkat se s našimi zákazníky a milovníky klasických modelů Lamborghini ve skutečně jedinečném prostředí. Tato událost je blízká našemu vlastnímu duchu a našemu způsobu oslavy vášně pro naše klasické vozy: krásné na pohled, ale také zábavné a vzrušující při řízení. Je to neobvyklý kontext, ve kterém můžete vidět historické Lamborghini. Tím spíše, když se jedná o vozy, které jsou obvykle obdivovány v našem muzeu.“

 
Lamborghini Polo Storico vstupuje do roku 2024 ve Svatém Mořici společně se zákazníky a nadšenci a zahajuje tak rok plný cílů, certifikací a restaurování, což potvrzuje rostoucí závazek zachovat historické dědictví firmy ze Sant'Agata Bolognese.

Jarama GTS z roku 1973
Lamborghini Jarama GT bylo představeno na ženevském autosalonu v březnu 1970. Bylo to nové GT 2+2 od Lamborghini, vytvořené jako náhrada za model Islero, z nějž převzalo mechaniku. Ultramoderní styl karoserie byl dílem karosárny Bertone a je dokonalým vyjádřením automobilových tvarů, které charakterizovaly 70. léta – plný napjatých, hranatých linií. Jarama je skutečný vůz Gran Turismo, který je ideální pro pohodlnou, rychlou a příjemnou jízdu na dlouhé vzdálenosti v luxusu.

 

Jeho kabina pojme dva dospělé a dvě děti, prostor se najde i pro několik zavazadel. Jedním ze stylistických prvků modelu Jarama jsou jakási „oční víčka“, která zakrývají přední světlomety, když se nepoužívají - jedinečný prvek v celé historii výroby Lamborghini. V roce 1972 se zrodila Jarama GTS se 4litrovým motorem, který byl výkonnější a dával 365 koní. Model dostal některých estetických změn: větší vstup vzduchu na kapotě, přívody vzduchu na předních blatnících a nově navržené ráfky kol Campagnolo. Uvnitř kabiny dostává GTS sedadla s tvarovanými opěradly, která zaručují více místa vzadu, hliníkovou palubní desku, nové uspořádání sekundárních tlačítek a standardní posilovač řízení. Výroba trvala až do roku 1976. A když se Jarama přestala vyrábět, nebyl plánován žádný následný model. Celkem bylo vyrobeno 327 kusů: 177 GT a 150 GTS. GTS z roku 1973 vystavené ve Svatém Mořici, nyní ve vlastnictví Automobili Lamborghini, se na Sicílii prodalo nové a je v původní konfiguraci s karoserií Blu Tahiti a hořčicově žlutým interiérem.

 

1968 400 GT 2+2

V roce 1966 byl na ženevském autosalonu představen model 400 GT. Ten byl ve srovnání s modelem 350 GT mírně přepracovaný ve svých liniích, zejména v zadní části karoserie, zvětšený o 6,5 centimetru na konfiguraci 2+2 a vybavený 12válcovým motorem zvětšeným na 4 litry (větší vrtání), poskytujícím 320 koní při 6500 ot./min. S modelem 400 GT dosáhl motor V12 své vrcholné a dokonalé fáze vývoje a stal se charakteristickým motorem Lamborghini, který svými evolučními prvky vybavil všechny 12válcové vozy vyrobené v následujícím desetiletí v Sant'Agata Bolognese.

 

Model 400 GT také převzal převodovku a diferenciál Lamborghini stejně jako přepracované zadní zavěšení. Tyto komponenty byly navržené a vyrobené ve vlastní režii. V říjnovém čísle časopisu American Road & Track z roku 1966 byl model 400 GT nazván „nejlepším GT, jaké jsme kdy měli možnost otestovat“, což potěšilo Ferruccia Lamborghiniho, který jen o tři roky dříve zahájil svůj nový podnik s touhou vyrábět právě to nejlepší GT na světě. Model 400 GT 2+2 vystavený ve Svatém Mořici byl dodán v březnu 1968 do Grand Garage des Nations v Ženevě v barvách Grigio Saint Vincent livery s tabákově hnědým interiérem a nyní je součástí sbírek muzea Automobili Lamborghini.

news_event_detail_button_all