AUTOMOBILI LAMBORGHINI UZAVÍRÁ ROK 2023 NEBÝVALÝMI REKORDY

21. březen 2024

Poprvé bylo zákazníkům dodáno více než 10 000 vozů, rentabilita tržeb dosáhla rekordních 27,2 %, tržby 2,66 miliardy eur a provozní zisk poprvé přesáhl hranici 700 milionů eur.

Rok 2023 byl nejlepší v historii společnosti Automobili Lamborghini. Dosažené finanční výsledky potvrzují nepřetržitý růst firmy se sídlem v italské obci Sant’Agata Bolognese. V loňském roce bylo poprvé dodáno více než 10 000 vozů Lamborghini (přesně jich bylo 10 112), ale společnost Lamborghini vykázala v příslušném období také další rekordní výsledky včetně tržeb ve výši 2,66 miliardy eur (o 12,1 % více než v roce 2022).

Stephan Winkelmann, předseda představenstva společnosti Automobili Lamborghini, poznamenal: „Automobili Lamborghini pokračuje, konzistentně a v různých oblastech, v překonávání jednoho rekordu za druhým. To potvrzuje správnost našich rozhodnutí i naší vize, a také to přispívá k harmonickému růstu naší společnosti. Provozní zisk 723 milionů společně s rentabilitou tržeb 27,2 % jsou jasnými znameními, že realizovaná strategie je správná. To nám umožňuje hledět do budoucnosti a plánovat pro nadcházející roky s novými a náročnými cíli: do budoucnosti, která již v roce 2024 přinese významné inovace včetně prezentace nového modelu Urus PHEV a nástupce modelu Huracán, i nové výzvy, jakým je debut společnosti Automobili Lamborghini ve vytrvalostním mistrovství s naším závodním prototypem SC63. Jsou to tedy výzvy, které symbolizují nepřetržité zaměření naší společnosti na růst a překonávání nových milníků.“

Rentabilita tržeb roste nepřetržitě od roku 2017 a loni dosáhla rekordních 27,2 %. Společnost Automobili Lamborghini tak byla znovu nejlepší v segmentu a upevnila si své postavení jednoho z globálních hráčů na trhu s luxusním zbožím dlouhodobé spotřeby. Výsledkem byl provozní zisk, který poprvé překonal hranici 700 milionů eur, a to 723 milionů eur (o 17,8 % více než v roce 2022).


Paolo Poma, výkonný a finanční ředitel společnosti Automobili Lamborghini, uvedl: „V roce 2023 jsme znovu vykázali nebývalé finanční a obchodní výsledky, které nás řadí mezi klíčové globální luxusní hráče, s rentabilitou 27,2 %. Společně se solidním stavem objednávek nám to umožňuje hledět do budoucnosti optimisticky a plánovat další kroky v našem dlouhodobém růstu. Cílem naší strategie Direzione Cor Tauri strategy je zvyšovat rentabilitu udržitelným způsobem z ekologického i finančního hlediska, a vytvářet tak přidanou hodnotu pro všechny naše akcionáře.“

Výsledky za rok 2023 jsou ještě pozoruhodnější v porovnání s předchozími roky, protože k nim dosud nepřispěl model Revuelto. První vozy Revuelto budou zákazníkům předány v roce 2024 a přijaté objednávky pokrývají výrobu na více než dva roky. Tento model tak vytváří silné základy pro nepřetržitý růst společnosti Automobili Lamborghini. Objednávky navíc pokrývají období až do konce výroby modelů Huracán a Urus, které budou v roce 2024 nahrazeny variantami s novými hybridními pohony. Letošní rok je také ve znamení historického debutu společnosti Automobili Lamborghini v nejvýznamnějších vytrvalostních mistrovstvích na celém světě se zcela novým hybridním závodním vozem SC63. 

Rok 2023 přinesl společnosti Automobili Lamborghini další triumf. Vynikající finanční výsledky a nepřetržitý růst v 60. roce její existence potvrdily její sílu. Pozornost je však nyní zaměřena na rok 2024, který bude pro společnost Automobili Lamborghini obdobím významných změn a inovací. Neustálé zaměření na investování do růstu potvrzuje odhodlání automobilového výrobce z italské obce Sant’Agata Bolognese zůstat ikonou znamenitosti na luxusní automobilové scéně.

news_event_detail_button_all