LAMBORGHINI SC63 DOSÁHNE CÍLE FIA WEC

4. březen 2024

Spolehlivost vynesla posádce #63 umístění v top 15 a posádka Iron Dames získala první body v LMGT3
Lamborghini Iron Lynx dosáhlo významného výsledku - prototyp SC63 LMDh se dostal do cíle svého vůbec prvního vystoupení v nejvyšší třídě vytrvalostního šampionátu FIA World v Kataru.


Posádka #63 ve složení Mirko Bortolotti, Daniil Kvjat a Edoardo Mortara dovezla vůz do cíle na 15. místě po 10 hodinách závodění na mezinárodním okruhu Lusail, čímž prokázala vysokou spolehlivost a solidní základnu, na které může stavět pro budoucí závody.
Kvjat se v pátek kvalifikoval a do závodu odstartoval s další dvojicí jezdců. Vůz #63 si po celou dobu udržel čistý štít a vyhnul se jakýmkoli penalizacím. Také bojoval s několika zkušenějšími konkurenčními týmy, přičemž s každým stintem získával důležité poznatky.


Lamborghini Iron Lynx nyní přesune svou pozornost na další novou výzvu: druhé kolo šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar Championship – a první soutěžní vystoupení na americké půdě – v Sebringu za dva týdny.

 

Trénink a kvalifikace
Po skončení oficiálního předsezónního prologu začala ostrá sezona dvěma čtvrtečními volnými tréninky. Stroj #63 objel 40 kol v ranní části, kdy byla teplota trati nejvyšší, a dosáhl 16. nejrychlejšího času. Druhý trénink se jel večer pod osvětlením reflektorů a s Mortarou za volantem skončil vůz na 12. místě. Bohužel problém s převodovkou donutil Bortolottiho zastavit v sedmé zatáčce 10 minut před koncem, což znamenalo červenou vlajku a předčasné ukončení kvalifikace.

 

 

Páteční ráno dalo týmu šanci připravit se na kvalifikaci během závěrečného tréninku. Kvjat zajel nejrychlejší čas ze všech tří jezdců (1:42,653). Teplota pneumatik byla pro většinu posádek ve 12minutové kvalifikaci skutečným problémem, ale Kvjat přesto dokázal zajet nejlepší čas (1:41,699) a vůz #63 si vyjel startovní pozici na 18. místě, i když měl spoustu prostoru pro zlepšení.

 

Závod
Závod odstartoval v 11:00 místního času a s Kvjatem za volantem vůz #63 úspěšně projel úvodní vřavou, udržel si pozici a následně se posunul do první patnáctky, než absolvoval svou první plánovanou zastávku v boxech. V počátečních fázích bylo tempo SC63 podobné vozům kolem něj a Kvjat dokázal bojovat s #35 Alpine a dvojicí vozů BMW, které se blížily ke konci jeho dvojitého stintu. Podobně se také Mortara zapletl do zábavné bitvy s zotavujícím se Ferrari #51 ve třetí hodině závodu, než se po dalším kole zastávek propadl zpět.

Od té doby se Lamborghini SC63 drželo své strategie zajíždění kol se zaměřením na spolehlivost a efektivitu v boxech. Bortolotti vystřídal a dovedl vůz do poloviny závodu, než kokpit předal zpět Kvjatovi, přičemž každý jezdec ve voze najezdil v průměru 30 kol. 

Bohužel, vůz #63 se potýkal s problémem s předním zavěšením, který donutil Kvjata snížit rychlost a ztratit čtyři kola na vedoucí jezdce, když do konce závodu zbývalo něco málo přes tři hodiny. Navzdory tomuto zaškobrtnutí zůstal tým soustředěný a udržel vůz v chodu, přičemž tempo se při vstupu do závěrečných fází zlepšovalo. Mortara dokončil trojitý stint relativně snadno, těžil z mechanických problémů jak #15 BMW, tak #38 Jota Porsche a projel cílem na úctyhodném 14. místě.

LMGT3

Trénink a kvalifikace


Posádky #60 Iron Lynx a #85 Iron Dames vstoupily do víkendu po produktivním prologu a nasbíraly kilometry během volných tréninků. V kvalifikaci zajela Sarah Bovy šestý nejrychlejší čas s vem #85 Huracán, o který se dělila s Michelle Gattingovou a Doriane Pinovou. Vůz #60 s posádkou ve složení Claudio Schiavoni, Matteo Cressoni a Franck Perera se kvalifikoval na 17. místě.

 

Závod
Od začátku se odehrávalo drama, když se Bovy dostal do kontaktu s McLarenem #59, což byl nešťastný důsledek těsného úzkého hrdla v první zatáčce. Komisaři to považovali za závodní incident a #85 se usadil v dobrém rytmu v první desítce a zapojil se do těsných soubojů. S Gatting za volantem v úvodních dvou stintech se #85 propadl pořadím, protože tým se při čtvrté zastávce v boxech rozhodl šetřit pneumatiky. Ve druhé polovině závodu se však prosadil a získal pro Lamborghini první body do mistrovství světa na osmém místě. S vozem #60 se Schiavoni vyhnul problémům, aby dokončil svůj minimální čas jízdy 2 hodiny a 55 minut a navzdory penalizaci pozdní průjezd boxy za porušení traťových limitů, Cressoni a Perera dotáhli vůz na 12. místo v cíli.

Ohlasy


Mirko Bortolotti, jezdec: „Myslím, že se musíme zaměřit na pozitiva. Určitě to můžeme považovat za skvělý začátek cesty, podařilo se nám dokončit závod, což bylo naším cílem. Byl to rozšířený test, protože jsme se učili s každým tréninkem tento víkend a myslím, že je to pro nás dobrý výchozí bod. Je před námi spousta práce, ve které rádi pokračujeme. Ale pro Katar to byl dobrý začátek, když jsme dokončili závod a nasbíral spoustu užitečných dat pro budoucnost.“


Daniil Kvjat, jezdec: „Bylo důležité dokončit závod a dostat se k šachovnicové vlajce, protože potřebujeme získat spoustu informací pro jezdce, inženýry a mechaniky. My jsme udělali přesně to, co jsme plánovali. Je to dobrý začátek. Máme silné základy, nicméně máme před sebou hodně práce, abychom se dostali na vrchol. Osobně se však chci jednoho dne dostat na vrchol s tímto týmem a tato práce začíná dnes.“


Edoardo Mortara, jezdec: „Byl to dlouhý týden s několika velmi dlouhými hodinami tvrdé práce. Nakonec jsme opravdu nesmírně šťastní, že jsme byli schopni závod dokončit. Náš první závod ve WEC pro nás nebyl snadný, ale jsme rádi, že jsme mohli konkurovat ostatním. Samozřejmě je toho hodně, co je třeba zlepšit, ale alespoň - co se týče spolehlivosti - jsme dokázali, že jsme mohli závod dokončit bez větších problémů. Teď jen musíme pochopit, jak z naší techniky vytěžit více výkonu. Určitě budeme mít před sebou několik dlouhých dní, ale je to fantastický projekt a osobně jsem si svůj první závodní víkend s Lamborghini velmi užil a už se těším na druhý závod.“


Rouven Mohr, technický ředitel Lamborghini: "Jsem velmi šťastný, že jsme dokončili náš debut v LMDh. Je to pro nás velmi vzrušující okamžik, protože to byla velká výzva a na konci dne výsledek ukázal, že tým velmi dobře spolupracoval a základní výkonnost vozu tam je. Určitě se musíme hodně zlepšit, abychom byli konzistentnější. Celkově jsem ale velmi spokojený.“

 

news_event_detail_button_all